Leczenie kanałowe / endodoncja

Jeżeli próchnica obejmuje nie tylko twarde tkanki zęba, ale jest również przyczyną chorób miazgi wówczas konieczne okazuje się leczenie endodontyczne (kanałowe). Zabieg składa się z około 2-5 wizyt polegających na oczyszczeniu komory i kanałów korzeniowych zęba, przemyciu i wypełnieniu specjalnym materiałem.

Jak przebiega typowe leczenie kanałowe zęba?

W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:

1.Otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym).

2. Opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów środkami odkażającymi, zmniejszającymi napięcie powierzchniowe i chelatującymi.
W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.

3. Osuszenie kanałów.

4. Wypełnienie kanałów materiałami chemicznie obojętnymi – czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych.
Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka. Stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materiałów, jest najlepszym wypełniaczem kanałów, który daje doskonałe efekty lecznicze.

5. Odbudowa zęba. Przednie zęby po leczeniu kanałowym, jeśli nie są bardzo zniszczone nie wymagają skomplikowanej odbudowy. W większości przypadków wystarcza wypełnienie za pomocą materiału kompozytowego. Oczywiście do rozważenia pozostaje wykonanie licówki lub korony, lecz nie jest to bezwzględnie konieczne. Zupełnie inaczej ma się rzecz w okolicy zębów tylnych – zwłaszcza trzonowych. Tam ryzyko złamania zęba leczonego kanałowo, a zaopatrzonego wyłącznie wypełnieniem kompozytowym wynosi aż 52%. Należy te zęby pokryć koronami protetycznymi, aby ryzyko złamania obniżyć do 2%.

NOWOCZESNA ENDODONCJA

Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej zapalnie miazgi (nerwu), a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem.
W CENTRODENCIE szczególny nacisk kładziemy na ratowanie zębów naszych pacjentów, ponieważ wg. światowych standardów są one najlepszym nośnikiem dla uzupełnień protetycznych. Realizując powyższe założenie wprowadziliśmy do naszej praktyki mikroskop firmy Kaps. Mikroskop stomatologiczny jest współcześnie nieocenionym narzędziem niezbędnym podczas przeprowadzenia bardzo dokładnej i wszechstronnej diagnostyki oraz leczenia schorzeń stomatologicznych. Dobra widoczność jest podstawą prawidłowego leczenia a silne powiększenie pola widzenia to gwarancja dokładności pracy w każdej dziedzinie stomatologii. Zastosowanie dużych powiększeń pozwala na wykonywanie zabiegów, które bez jego wykorzystania nie byłyby możliwe. Mikroskop zabiegowy jest zatem szczególnie przydatnym urządzeniem w leczeniu endodontycznym.

Mikroskop operacyjny firmy Kaps.

Bardzo ważny w endodoncji jest dokładny pomiar długości kanału korzeniowego. Do tego celu w CENTRODENCIE używamy endometru firmy Raypex 5 , który umożliwia elektroniczny pomiar długości roboczej leczonego korzenia.

Mikroskop operacyjny firmy Kaps.

W nowoczesnej praktyce stomatologicznej nie może również zabraknąć precyzyjnych urządzeń, dzięki którym możemy uzyskać ogromną dokładność w opracowywaniu i wypełnianiu kanałów korzeniowych. W naszym gabinecie stosujemy do tego celu mikrosilnik endodontyczny z autorewersem i regulowanym momentem obrotowym oraz system do trójwymiarowego wypełnienia korzeni płynną gutaperką tj. system B i Obtura III.

Elements Obturation Unit- System B i Obtula III

Efekty leczenia są widoczne na monitorze komputerowym z wykorzystaniem technologii cyfrowej. Wysokiej klasy sprzęt RTG w połączeniu z radiografią cyfrową Digora pozwala na wielokrotne zmniejszenie dawek promieniowania X w porównaniu do konwencjonalnej rentgenodiagnostyki. Redukcja dawki ekspozycyjnej sięga nawet 90%. Bardzo małe dawki promieniowania jonizującego przetwarzane są przez odbiornik o wysokiej czułości i przekazywane do komputera w postaci dokładnego obrazu.

Radiowizjografia cyfrowa-DIGORA.

Doświadczenie lekarza oraz precyzja, która umożliwia wyżej opisany sprzęt decydują o pozytywnych efektach skomplikowanego leczenia kanałowego. Tylko tak dokładnie przeleczone zęby, mogą służyć jako solidne filary dla koron i mostów protetycznych.

Dokumentacja nowoczesnej endodoncji.

W przypadkach, gdy nie możemy już liczyć na uratowanie zębów pacjenta odwołujemy się do zdobyczy nowoczesnej implantologii i dobrodziejstwa stosowania wszczepów.