Uzupełnienia protetyczne ruchome

Przy brakach zębów wymagających wykonania protez częściowych można w określonych przypadkach wykonać protezę szkieletową. Jest rozwiązaniem korzystniejszym niż proteza osiadająca. Obciążenie protezy szkieletowej powstające podczas procesu żucia przenoszone jest w sposób fizjologiczny na pozostałe w jamie ustnej zęby i ich otoczenie. Na podniebieniu przebiega bardzo cienka, lekka i wytrzymała konstrukcja metalowa. Do jej utrzymania wykorzystuje się klamry z tego samego stopu. Jeśli proteza szkieletowa ma pełnić funkcję wzmacniania zębów zawiera więcej elementów metalowych i nazywa się szynoprotezą.


Proteza szkieletowa górna


Proteza szkieletowa dolna

Protezy osiadające stosuje się w przypadku bezzębia lub jako uzupełnienie częściowe, czasowe bezpośrednio po ekstrakcji zębów (tzw. proteza natychmiastowa). Proteza natychmiastowa polepsza gojenie oraz pomaga w prawidłowy sposób uformować wyrostek zębodołowy. Protezy osiadające częściowe nie powinny być stosowane po wygojeniu ran poekstrakcyjnych, ponieważ w sposób niefizjologiczny przenoszą obciążenia na kość wyrostka zębodołowego co powoduje zbyt szybki jego zanik. Ponadto zęby bezpośrednio sąsiadujące z taką protezą powoli tracą przyczep z przyzębiem, a to już tylko krok do ich rozchwiania. Bywa, że z powyższej przyczyny pacjent traci ostatnie swoje zęby skazując się na protezę całkowitą. Protezy osiadające częściowe wykonywane są z akrylu a elementami zapewniającymi ich utrzymanie w ustach są doginane, metalowe klamry. Proteza całkowita nie posiada w swej budowie struktur wykonanych z metalu.

Proteza całkowita górna i dolna


Proteza całkowita dolna


Proteza częściowa, osiadająca górna i dolna

Nylon do produkcji protez stosowano w USA już w latach 50- tych. Materiał ten dzięki swojej elastyczności może ominąć wypukłości kostne czy inne szczegóły anatomiczne, które przeszkadzają w noszeniu protezy akrylanowych. Ponadto jest on alternatywą dla osób z alergią na stopy metali, ponieważ w swej konstrukcji protezy nylonowe nie posiadają elementów metalowych. Dla pewnej grupy pacjentów proteza nylonowa jest zatem idealnym rozwiązaniem. Wspomniane protezy są cienkie, lekkie, nie powodują uczuleń a także nie ulegają pęknięciom lub złamaniom.

Proteza nylonowa częściowa


Protezy nylonowe