Aparaty stałe

Celem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie prawidłowego ustawienia zębów dla lepszego żucia, prawidłowej wymowy oraz poprawy wyglądu i higieny jamy ustnej Pacjenta.

Leczenie aparatem stałym składa się z dwóch części:

Część pierwsza, aktywna – której celem jest osiągnięcie prawidłowego ustawienia zębów, trwająca od 1 roku do 3 lat zależnie od nasilenia wady.

Część druga retencyjna – polegająca na utrzymaniu i utrwaleniu efektu leczenia. Długość tej fazy zależna jest od rodzaju skorygowanej wady zgryzu. Średnio wynosi 3 lata u dzieci i młodzieży oraz powyżej 5 lat u dorosłych. U Pacjentów dorosłych często konieczna jest retencja dożywotnia.

W Konińskim Centrum Stomatologii CENTRODENT w zależności od zaleceń lekarza ortodonty oraz decyzji Pacjenta stosujemy:

– aparaty metalowe

  • zamki o zabarwieniu srebrnym/złotym
  • zbudowane z wysokiej jakości i trwałości materiałów
  • zaokrąglone kontury zamka ograniczają powstawanie podrażnień
  • najskuteczniejsza mechanika działania
  • możliwość zakładania kolorowych ligatur

aparaty estetyczne

Aparaty zapewniające Pacjentom najwyższą jakość leczenia przy minimalnej widoczności.

aparaty samoligaturujące

  • aparaty, których zamki nie posiadają klasycznych ligatur, tylko odpowiednio skonstruowane klapki, mocujące łuki w zamkach
  • posiadają mniejszą siłę nacisku na zęby oraz wysoką skuteczność leczenia
  • łagodne dla otaczających tkanek miękkich
  • łatwiejsze w utrzymaniu higieny

Zalecenia po założeniu aparatu ortodontycznego

  1. Jutro rano poczujesz, że Twoje zęby są wrażliwe na nacisk, a gryzienie nawet miękkich rzeczy może być trudne. Nie martw się – to naturalna reakcja zęba i jego otoczenia na działanie aparatu. Wokół korzenia zęba jest mnóstwo receptorów nerwowych, które najczęściej po kilku dniach przyzwyczajają się do ucisku. Wszystko powinno wrócić wkrótce do normy. Zdarzają się pacjenci, u których nie ma wrażliwości zębów po założeniu aparatu. Jeśli będzie tak u Ciebie, to także się nie martw – brak wrażliwości zębów nie oznacza, że zęby nie będą się przesuwały! Niestety zdarzają się też pacjenci, u których wrażliwość jest duża i samoistna (tzn. zęby bolą same z siebie, a nie wskutek nagryzienia na coś). To też nie powód do wielkiego zmartwienia – można sięgnąć po lek przeciwbólowy, np. Ibuprofen, który można stosować 3-4 dni. Pamiętaj, jeśli wrażliwość zębów jest zbyt duża, to nie czekaj, a po prostu sięgnij po lek przeciwbólowy względnie szybko. Pamiętaj jednak że jeśli leczysz się na jakąś chorobę albo przyjmujesz inne leki, to powinieneś się skonsultować ze swoim lekarzem, czy możesz zażyć dany lek przeciwbólowy!
  2. Czasami nasza błona śluzowa policzka jest bardzo wrażliwa na obtarcia i mimo że aparat jest dosyć płaski, powstaje nieprzyjemne otarcie. Stosuj wtedy wosk – oklej woskiem przed nocą ten element aparatu, który obciera. Zanim okleisz – osusz aparat w tym miejscu, a wosk będzie trzymał się lepiej. Rano zdejmij wosk. Z reguły po 2-3 tygodni-ach błona śluzowa przyzwyczaja się do aparatu i problem znika.
  3. Masz teraz do wypełnienia WIELKIE ZADANIE – musisz utrzymać idealną higienę w jamie ustnej!!! To znaczy, że musisz myć zęby po każdym posiłku i przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem) wynitkować przestrzenie między zębami. Czas mycia zębów to nie mniej niż 3 minuty! Koniecznie sprawdzaj to na początku na stoperze. Możesz używać szczoteczki ręcznej (raczej miękkiej niż średniej; nie wolno twardej!) lub elektrycznej/sonicznej. Rodzaj szczoteczki – ręczna czy elektryczna – nie jest taki ważny. Używaj tej, którą wolisz. Również rodzaj pasty do zębów nie jest tak istotny – używaj tej, którą lubisz. Jeśli nie będziesz pewien, czy właściwie czyścisz zęby, poproś nas o instruktaż.
  4. Pamiętaj, że najgroźniejsze dla zębów są słodycze (także słodkie napoje). Jeśli nie jedlibyśmy słodyczy, to nie mielibyśmy próchnicy („dziur”) w zębach! W związku z tym, że nosisz aparat ortodontyczny musisz przestrzegać kilka zasad – albo wyeliminuj cukier z diety, albo tak zaplanuj posiłki, aby coś słodkiego zjeść tylko wtedy, gdy możesz umyć zęby. Nie wolno jeść/pić słodyczy po wieczornym myciu zębów. Możesz wówczas pić tylko wodę.
  5. Regularnie chodź do swojego stomatologa na kontrole zębów, ponieważ my w czasie wizyty oraz całego leczenia jesteśmy skupieni przede wszystkim na leczeniu ortodontycznym i możemy przeoczyć rozwijającą się próchnicę. Ponadto, żeby wykryć początkową próchnicę, często potrzebne jest zdjęcie rtg danego zęba. Tylko stomatolog dysponuje odpowiednim sprzętem rtg.
  6. Warto robić okresową fluoryzację zębów. Dotyczy to szczególnie pacjentów nastoletnich. Poproś o to nas lub swojego stomatologa.
  7. W czasie całego leczenia uważaj z nagryzaniem na twarde jedzenie. Może to spowodować uszkodzenie aparatu i przedłużenie się leczenia. W naszym wspólnym interesie jest, aby aparat pozostawał cały czas nienaruszony.
  8. W razie jakiegoś problemu (np. gdyby odkleił się od zęba jeden z zamków lub spadła „gumeczka”) skontaktuj się z nami. Najczęściej problem nie jest pilny (tzn. nie musisz przychodzić natychmiast do gabinetu), ale musimy to potwierdzić.
  9. Przychodź na wizyty zgodnie z wyznaczonymi terminami! Nie opuszczaj ich! Wizyta kontrolna to jak odwiedziny autem stacji benzynowej, gdy kończy się paliwo. Bez benzyny nie pojedziemy dalej. Podobnie jest z aparatem – po pewnym czasie przestaje przesuwać zęby. Leczenie zatrzymuje się, a Ty i my tracimy niepotrzebnie czas.
  10. Prosimy o zrozumienie, że nie zawsze mamy wolne terminy, gdy w ostatniej chwili próbujesz zmienić czas wizyty.

Nasi partnerzy

Śledź nas w social mediach

Zostań naszym klientem

Skontaktuj się z nami

Zostań naszym pacjentem już dziś!

tel. +48 63 243 75 32  |   mail: centrodent@wp.pl

formularz kontaktowy