Implantologia

W stomatologii implant to element zastępujący korzeń własnego zęba. Wprowadzony chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, po całkowity zrośnięciu się z kością implant zachowuje się dokładnie jak korzeń, który zastępuje. Poprzez dokręcenie do niego łączników ( w wielu możliwościach) pozwala na wykonanie stałego (tzn. nigdy nie wyjmowanego) uzupełnienia protetycznego – korony, mostu bądź pełnej rekonstrukcji zgryzu (protez).

 

Korona porcelanowa na implancie odbudowująca brak pojedynczego zęba

Dzięki implanotologi, w CENTRODENCIE stosujemy zabiegi, które umożliwiają min.:

  • odbudowę jednego zęba bez potrzeby spiłowania zdrowych i dobrych zębów w sąsiedztwie
  • odbudowę kilku zębów – możliwość odzyskania naturalnego gryzienia oraz uniknięcia protez
  • odbudowę w przypadku bezzębia – wykonanie protezy nasadkowej zapewni Państwu poczucie odzyskania swoich własnych zębów oraz całkowicie nową jakość życia

 

Uzupełnienie na pojedynczych implantach jest najkorzystniejszym rozwiązaniem

Jako że implantologia to szybko i dynamicznie rozwijająca się dziedzina, więcej szczegółów – dotyczących zarówno ceny jak i sposobu rozwiązania konkretnego problemu – uzyskają Państwo po diagnozie naszego specjalisty implantologa.

 

Proteza ruchoma, lecz całkowicie utrzymana na belce opartej na 4 implantach

Informacja ta przeznaczona jest dla osób, które zamierzają poddać się zabiegowi implantologicznemu.
Lekarz specjalista oceni Państwa przypadek i ustali czy kwalifikuje się do leczenia przy zastosowaniu wszczepu. Dostarczy on Państwu wiadomości dotyczących tego sposobu rehabilitacji. Opisze etapy leczenia, udzieli porad i wskazówek, na co powinniście Państwo zwrócić szczególną uwagę.

Należy pamiętać, że nic nie może zastąpić tego co dała nam natura, jednakże zawsze celem medycyny było zastąpienie zębów najbliższą ich reprodukcją, zarówno ze względów czynnościowych jak i estetycznych. Wynikiem poszukiwań jest stworzenie sztucznego korzenia, na którym można odbudować ząb zbliżony do własnego. Jest to tzw. implant dentystyczny.

Implanty jako najnowocześniejsza metoda zastąpienia utraconych zębów są tylko alternatywą odtworzenia oryginalnego daru natury. Pozwalają pacjentowi ponownie pokazać swoje zęby, jeść bez obawy, mówić i śmiać się. Jeśli jednak zabieg implantologiczny ma odnieść długoterminowy sukces, wymaga on pełnej współpracy pacjenta z lekarzem. Konieczna jest duża ilość samodyscypliny ze strony pacjenta. Tylko ci pacjenci, którzy przestrzegają codziennej higieny jamy ustnej, mogą być
zakwalifikowani do zabiegu implantologicznego.

Czym są implanty?

Implanty zębowe robią oszałamiającą karierę na całym świecie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologicznemu w branży protetycznej, możliwa jest obecnie niemalże doskonała rekonstrukcja brakującego uzębienia.
O implantach mówi się dużo, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, w czym rzecz. Postarajmy się zatem wyjaśnić w kilku zdaniach, czym są implanty.

Implant to nie sztuczny ząb

Najprościej rzecz ujmując, implant to tytanowa śruba wkręcana przez implantologa w kość szczęki (lub żuchwy, jeśli mamy się trzymać ściśle terminologii medycznej).
Implant zastępuje zatem korzeń zęba. Wbrew obiegowym opiniom i nieco mylnemu nazewnictwu (stosowanemu czasami przez samych dentystów), aby pozostać w ścisłej zgodzie z fachową wiedzą, implantem nie powinno nazywać się całego „sztucznego zęba”, tzn. wszczepu i koronki.

Implanty

Dopiero przymocowana do samego implantu porcelanowa korona stanowi wraz z nim kompletną rekonstrukcję zęba.

Implanty to komfort i trwałość

Podstawową zaletą implantów zębowych jest ich trwałość oraz komfort użytkowania. Wielu pacjentów, po latach życia z mniej lub bardziej istotnymi brakami w uzębieniu, z zaskoczeniem przekonuje się, jakie efekty może dawać inwestycja w tego rodzaju „trzecie zęby”.
Niemało wątpliwości wciąż wywołuje kwestia bezpieczeństwa wszczepiania implantów oraz ich trwałość przy późniejszej eksploatacji. Na szczęście, obecnie oferowanym czołowym systemom implantów trudno zarzucić coś w tym obszarze.

Przebieg leczenia implantologicznego

Leczenie implantologiczne, nawet przy zakładaniu jednego tylko implantu, musi trwać co najmniej kilka miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ tytanowy wszczep musi mieć czas na zespolenie się z kością – tylko wówczas będziemy mieli gwarancję wytrzymałość i bezpieczeństwa użytkowania implantu.
Przebieg leczenia implantologicznego jest nieco bardziej skomplikowany niż przy prostych zabiegach usuwania próchnicy itp. Nie jest to jednak żadna „czarna magia” – warto, żeby każdy pacjent rozważający inwestycje w implanty był świadomy, co go czeka. Wyjaśnijmy sobie zatem, na czym polegają poszczególne etapy leczenia.

Etap I – Wszczepienie implantu

Pierwszym etapem zasadniczego leczenia implantologicznego jest wszczepienie implantu. Mamy tu do czynienia z zabiegiem chirurgicznym, polegającym na „wkręceniu” tytanowej śruby w kość żuchwy lub szczęki.
Gdy implant jest na miejscu, ranę zszywa się. Implant pozostaje zakryty dziąsłem przez kilka miesięcy (zwykle nie dłużej niż pół roku), aby dobrze zespolił się z kością.
Przy tym etapie leczenia pacjenci najczęściej pytają o trzy sprawy:
czy wszepienie implantu boli? – zabieg przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent nie odczuwa bólu.
jak długo trzeba funkcjonować bez zęba? – w ogóle! po zszyciu rany i jej wygojeniu (zwykle szwy zdejmuje się po kilkunastu dniach), pacjent może korzystać z tymczasowej protezy.
jakie jest ryzyko odrzucenia implantu? – implant, jak każde ciało obce, niekoniecznie musi zostać zaakceptowany przez ludzki organizm. Najnowsze osiągnięcia implantologii minimalizują ryzyko odrzucenia, jednakże za każdym razem pacjent wspólnie z lekarzem muszą wnikliwie wyjaśnić tę kwestię.

Etap II – czas na protezę

Gdy implant na dobre „zadomowi” się w kości, można wykonać i zainstalować docelową protezę.
W tym celu odsłania się implant oraz przygotowuje go odpowiednio pod dalsze prace protetyczne. Po kilkunastu dniach od odsłonięcia implantu (czas na zagojenie się rany), można kontynuować leczenie.
W zależności od zastosowanego systemu oraz od wymagań pacjenta, po zagojeniu się rany, instaluje się korony porcelanowe, mosty protetyczne lub zdejmowane protezy zatrzaskowe.

Zanim zaczniemy

Przedstawiony powyżej przebieg leczenia należy uzupełnić o to wszystko, co musi nastąpić przed samym zabiegiem.
Aby w ogóle podjąć decyzję o podjęciu leczenia, stomatolog musi najpierw przeprowadzić wywiad i diagnostykę, aby ocenić potrzeby pacjenta oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Przed samym wszczepieniem implantu należy wykluczyć wszelkie potencjalne źródła zakażenia (np. ubytki spowodowane przez próchnicę), a następnie ocenić stan kości (i ewentualnie podjąć działania w kierunku jej odbudowy).

Podsumowanie

Całkowity koszt leczenia implantologicznego powinien być ustalony wspólnie ze stomatologiem w ramach wstępnych konsultacji.
O ile przy pojedynczych implantach cena zwykle jest łatwa do oszacowania i wynosi w granicach 4000-5000 zł, o tyle przy większych brakach w uzębieniu lub przy całkowitym bezzębiu mamy do czynienia z dużo większymi rozbieżnościami.
W zależności od stanu zdrowia pacjenta i wyboru systemu, na którym oprzemy protezę, cena sumaryczna leczenia może znacząco się wahać.
Przy uzupełnianiu dużych braków i zastosowaniu najdroższych systemów możemy zostawić u dentysty kwoty dochodzące do sześciocyfrowych.
Przy rekonstrukcji niewielu zębów lub poprzez wybór nieco bardziej ekonomicznych rozwiązań (mosty protetyczne, pełne protezy zatrzaskowe) z pewnością zaoszczędzimy.