Aparaty ruchome

Aparaty ruchome (wyjmowane) są stosowane u dzieci w okresie mlecznego oraz mieszanego uzębienia. Projektowane są one indywidualnie, w zależności od wady zgryzu, zgodnie z planem leczenia. Leczenie aparatami wyjmowanymi wymaga dużego zaangażowania oraz współpracy nie tylko Pacjenta, ale również jego rodziców lub opiekunów.

Ile godzin w ciągu dnia należy nosić aparat ruchomy?

Zalecany czas noszenia aparatu to 16 godzin na dobę (9 w ciągu nocy i 7 w ciągu dnia). W ciągu dnia należy go nosić m.in. podczas pracy przy komputerze, odrabiania lekcji, oglądania telewizji itp. NIE należy zakładać aparatu w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej (biegania, pływania, w szkole/przedszkolu).

Jak częste są wizyty kontrolne?

Wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni.

Jak należy aktywować aparat?

Podczas wizyty lekarz ortodonta pokaże Państwu jak należy rozkręcać śrubę w aparacie. Czynność tą wykonujemy co 1-2 tygodnie w zależności od systematyczności Pacjenta.

Jak należy czyścić aparat ruchomy?

Dbałość o higienę aparatu ruchomego jest tak samo ważna, jak dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej. Po każdym użyciu należy opłukać aparat pod ciepłą wodą, a raz dziennie wyszczotkować oddzielną, miękką szczoteczką. Twarda szczotka może porysować akrylowe elementy aparatu.

Niedokładne mycie aparatu może prowadzić do powstawania osadu lub kamienia. W takiej sytuacji należy użyć specjalnych tabletek czyszczących rozpuszczanych w wodzie. Są one bezpieczne dla konstrukcji aparatu ortodontycznego, usuwają osady oraz redukują ilość bakterii zalegających na aparacie.

Jak należy przechowywać aparat ruchomy?

Aparat ruchomy powinien być przechowywany w specjalnym, suchym pudełku, które również powinno być dezynfekowane i myte.

Nasi partnerzy

Śledź nas w social mediach

Zostań naszym klientem

Skontaktuj się z nami

Zostań naszym pacjentem już dziś!

tel. +48 63 243 75 32  |   mail: centrodent@wp.pl

formularz kontaktowy