Clear aligner

Clear Aligner to alternatywa wobec stałych aparatów ortodontycznych, stosowana w przypadku korekty niewielkich wad zgryzu. System ten jest zwany również aparatem nakładkowym, gdyż składa się wyłącznie z przezroczystych, idealnie dopasowanych do powierzchni zębów nakładek. Jest to rozwiązanie komfortowe, nieinwazyjne oraz niezwykle estetyczne – nakładki te są niemalże niezauważalne. Ze względu na możliwość zdejmowania nakładek z zębów, Clear Aligner jest polecany szczególnie zdyscyplinowanym pacjentom, którzy są w stanie przestrzegać zaleceń odnośnie czasu ich noszenia.

Jak długo muszę nosić szyny Clear Aligner w ciągu dnia?

Szyny Clear Aligner nosimy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Zdejmujemy je na czas spożywania posiłków, mycia zębów lub czyszczenia szyn. Skracanie czasu noszenia, powoduje zmniejszenie efektu i wydłużenie czasu leczenia.

Czy można jeść bez zdejmowania szyn Clear Aligner?

Nie należy jeść w szynach Clear Aligner.

Czy można pić w szynach Clear Aligner?

Nie można pić napoi gorących. Nie poleca się również picia napoi barwionych, słodzonych, alkoholi. Do picia, bez ściągania szyn, najlepsza jest woda.

Jak długo mam nosić dany komplet szyn?

Szynę Soft – 1 tydzień

Szynę Medium – 1 tydzień

Szynę Hard – około 2 tygodnie. Po min. tygodniu noszenia szyny Hard, należy zgłosić się do lekarza na kontrolę i pobranie wycisków do kolejnego etapu leczenia. Do czasu otrzymania nowego kompletu szyn należy nosić szynę Hard

Jak długo trwa leczenie Clear Aligner?

Długość leczenia zależy od wady i samodyscypliny pacjenta. Większość pacjentów została wyleczona szybciej niż byłoby to możliwe za pomocą tradycyjnych aparatów. Zaletą w przypadku Clear Aligner jest bardzo precyzyjny czas leczenia, który jest podawany pacjentowi przed rozpoczęciem leczenia. Oczywiście podawany pacjentowi czas zakłada, że nakładki są noszone ściśle z zaleceniami ortodonty.

Czy szyny będą przeszkadzać w mówieniu?

Konstrukcja szyn pozwala na bardzo szybką adaptację mięśni i tkanek jamy ustnej do nowych warunków w obrębie jamy ustnej. Delikatne seplenienie znika już po upływie kilku dni.

Czy w trakcie noszenia nakładek Clear Aligner można leczyć zęby?

Podstawową zasadą przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego jest wyleczenie i oczyszczenie wszystkich zębów. Zaletą Clear Aligner jest to, że w razie nieprzewidzianych sytuacji i wystąpienia konieczności leczenia zachowawczego lub protetycznego, zdjęcie aparatu z zębów zajmuje parę sekund. Należy jednak mieć świadomość, że jeżeli na wskutek leczenia zachowawczego bądź protetycznego powierzchnia leczonego zęba zmieni swój kształt to nakładki z danego etapu leczenia nie wejdą prawidłowo na zęby i trzeba będzie je wykonać ponownie. O zaistniałej sytuacji należy niezwłocznie poinformować lekarza ortodontę i jak najszybciej wykonać nowy komplet szyn.

Czy leczenie jest bolesne?

Leczenie nie jest bolesne. Pacjent może odczuwać ból zębów 1-2 dni po założeniu szyny z nowego kompletu. Jeżeli ból jest odczuwany dłużej, należy się skonsultować z ortodontą.

Jak należy czyścić szyny Clear Aligner?

Zaleca się stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia szyn. Możemy je również umyć pod bieżącą (ale nie gorącą) wodą. Nie zaleca się używania do czyszczenia szyn pasty do zębów.

Nasi partnerzy

Śledź nas w social mediach

Zostań naszym klientem

Skontaktuj się z nami

Zostań naszym pacjentem już dziś!

tel. +48 63 243 75 32  |   mail: centrodent@wp.pl

formularz kontaktowy