Kiretaż i gingiwektomia

Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia brzeżnego (periodontopatii). Na periodontopatie choruje ponad 10% ludności na świecie. W Polsce odsetek chorujących jest dużo wyższy i obejmuje ok. 70% ludności.

Zdrowe dziąsła mają barwę bladoróżową i nie krwawią. Bakterie gromadzące się na zębach wywołują w pierwszej fazie choroby zapalenie dziąseł objawiające się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem. Jeśli w dalszym ciągu nie usuwamy nalotu (płytki bakteryjnej) dochodzi do powstawania kamienia nazębnego, który uszkadza okostną i kość. Tworzy się wówczas kieszonka przyzębna, która może być wypełniona wysiękiem ropnym. Następny etap, już nieodwracalny, to rozległy zanik ozębnej i kości. Ząb staje się ruchomy, dziąsła krwawią przy najmniejszym dotyku. U chorego stwierdza się przykry zapach z ust.

Podstawowym zabiegiem likwidującym kieszonki przyzębne jest kiretaż i gingiwektomia. W czasie zabiegu po odsunięciu dziąseł lekarz dokładnie oczyszcza kość i wewnętrzną powierzchnię śluzówki dziąsła z ziarniny zapalnej, która niszczy struktury przyzębia, usuwa też kamień poddziąsłowy zawierający liczne bakterie i ich toksyny oraz powierzchniową warstwę cementu korzeniowego, który też jest chorobowo zmieniony. Zabieg ten zwykle usuwa stan zapalny na wiele lat, prowadzi do spłycenia patologicznych kieszonek i poprawy stanu przyzębia. Po zabiegu zęby optycznie „wydłużają” się ze względu na odsłonięte korzenie. Nie zawsze też zmniejsza się ich ruchomość, lecz znacząco spowalnia postęp choroby przyzębia.

Nasi partnerzy

Śledź nas w social mediach

Zostań naszym klientem

Skontaktuj się z nami

Zostań naszym pacjentem już dziś!

tel. +48 63 243 75 32  |   mail: centrodent@wp.pl

formularz kontaktowy