Korony porcelanowe

Korony zaliczamy do stałych uzupełnień protetycznych, których zadaniem jest odbudowa rozlegle zniszczonych zębów. Stanowią one uzupełnienia pozwalające zmienić kształt i barwę odbudowywanych tkanek. Najtrwalszym materiałem o ścieralności podobnej do szkliwa i o wysokich walorach estetycznych jest porcelana. Wykazano ponadto, że nie ulega ona przebarwieniom i jest obojętna dla tkanek jamy ustnej.

Zależnie od technologii wykonania mogą być korony metalowo – porcelanowe (korony licowane) lub pełnoceramiczne, które w sposób najbardziej zbliżony naśladują zęby własne pacjenta. Część metalową koron mogą stanowić stopy na bazie srebra i palladu, srebra i złota lub platyny i złota. Ceny tych uzupełnień są więc uzależnione od zastosowanych materiałów.

Często zadawane pytania

Jak wygląda procedura wykonania korony protetycznej?

Na pierwszej wizycie, po zbadaniu i zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu, lekarz stomatolog szlifuje ząb w znieczuleniu miejscowym. Następnie pobierane są wyciski zębowe lub skany cyfrowe, które są przesyłane do labolatorium protetycznego. Na ząb zakładana jest korona tymczasowa, która ma odtwarzać wygląd i funkcję zęba do czasu wykonania ostatecznej pracy przez technika dentystycznego.

Na drugiej wizycie, po przymiarce oraz akceptacji wyglądu korony przez Pacjenta, korona jest cementowana na stałe.

Jaka jest różnica pomiędzy koronami licowanymi a koronami pełnoceramicznymi?

Korony pełnoceramiczne, w przeciwieństwie do koron licowanych, nie mają podbudowy metalowej. Dzięki temu, są całkowicie biozgodne i nie wywołują uczuleń. Nowoczesne, pełnoceramiczne odbudowy, charakteryzują się najwyższą estetyką, ponieważ ich „przezierność” jest wręcz identyczna jak w naturalnym zębie.

Jakie są wskazania do wykonania koron protetycznych?

Wskazaniem do wykonania koron protetycznych jest tak rozległe zniszczenie korony klinicznej zęba, że odbudowanie go innym materiałem nie spełnia funkcjonalnych oczekiwań lub nie wygląda estetycznie. Korony protetyczne wykonujemy również w celu poprawy wyglądu i/lub kształtu zębów oraz zamykania diastem.

Nasi partnerzy

Śledź nas w social mediach

Zostań naszym klientem

Skontaktuj się z nami

Zostań naszym pacjentem już dziś!

tel. +48 63 243 75 32  |   mail: centrodent@wp.pl

formularz kontaktowy