Lapisowanie

Zabieg lapisowania polega na impregnacji azotanem srebra zębów mlecznych dotkniętych próchnicą. Azotan srebra wzmacnia tkanki zęba, niszczy bakterie oraz hamuje rozwój próchnicy. Przeprowadza się go u Małych Pacjentów, u których nie ma możliwości leczenia tradycyjnymi metodami np. ze względu na brak współpracy. Należy jednak pamiętać, że lapisowanie jest rozwiązaniem tymczasowym. W momencie, gdy dziecko zacznie współpracować ze stomatologiem, lapis zastępujemy wypełnieniem (o ile pozwalają na to warunki).

Jakie są zalety lapisowania zębów?

Lapisowanie to zabieg, który trwa bardzo krótko oraz jest całkowicie bezbolesny. Dzięki temu Mali Pacjenci mogą przekonać się, że wizyta u dentysty nie wiąże się z uczuciem dyskomfortu, nabierają zaufania do stomatologa oraz odwagi do następnych wizyt.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Po zabiegu dziecko nie może jeść i pić przez dwie godziny. Bardzo ważna jest również poprawa higieny jamy ustnej oraz zmiana nawyków żywieniowych.

Jak często należy wykonywać zabieg lapisowania?

Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg wymaga 3-4 wizyt w odstępach tygodniowych. Często jednak dentysta powtarza zabieg 3-krotnie w trakcie jednej wizyty.

Zabieg lapisowania wymaga powtórzenia po 3 miesiącach a następnie po pół roku od pierwszej impregnacji.

 

Jakie są wady lapisowania zębów?

Skutkiem ubocznym takiej techniki jest czernienie zębów od wytrącającego się srebra. Reakcja wywołująca czarny odczyn zachodzi jedynie w ognisku próchnicowym. Można więc być spokojnym o kolorystykę zdrowych zębów dziecka.

Dental medicine and healthcare – human patient open mouth showing caries teeth decay

Nasi partnerzy

Śledź nas w social mediach

Zostań naszym klientem

Skontaktuj się z nami

Zostań naszym pacjentem już dziś!

tel. +48 63 243 75 32  |   mail: centrodent@wp.pl

formularz kontaktowy