Periodontologia

Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnostyką, prognozowaniem, profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia brzeżnego (periodontopatii). Na periodontopatie choruje ponad 10% ludności na świecie. W Polsce odsetek chorujących jest dużo wyższy i obejmuje ok. 70% ludności.

Zdrowe dziąsła mają barwę bladoróżową i nie krwawią. Bakterie gromadzące się na zębach wywołują w pierwszej fazie choroby zapalenie dziąseł objawiające się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem. Jeśli w dalszym ciągu nie usuwamy nalotu (płytki bakteryjnej) dochodzi do powstawania kamienia nazębnego, który uszkadza okostną i kość. Tworzy się wówczas kieszonka przyzębna, która może być wypełniona wysiękiem ropnym. Następny etap, już nieodwracalny, to rozległy zanik ozębnej i kości. Ząb staje się ruchomy, dziąsła krwawią przy najmniejszym dotyku. U chorego stwierdza się przykry zapach z ust.

Objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu przyzębia:

Jako jedyny pewny dla pacjenta sygnał ostrzegawczy, związany ze schorzeniem dziąseł, jest ich krwawienie podczas czyszczenia zębów. Zdrowe dziąsła nie krwawią!!! Jeżeli więc w trakcie czyszczenia zębów regularnie dochodzi do zauważalnego krwawienia, jest to oznaka stanu zapalnego dziąseł lub zapalenia przyzębia, które musi być zwalczone. Jeśli przy zębach znajdują się liczne, głębokie kieszenie, mogą być one powodem powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Jego obecność winna skłaniać do przeprowadzenia badań przyzębia. Zapach ten powodowany jest przez bakterie żyjące w kieszeniach i ciągle produkujące gazy o lekko zgniłej woni, w rezultacie czego powstaje typowy dla periodontitis nieprzyjemny odór z ust. W takich sytuacjach niewielki skutek daje jego zwalczanie za pomocą płynu do płukania ust, ponieważ będzie on skuteczny jedynie przez bardzo krótki czas. Tylko systematyczne leczenie periodontitis może zwalczyć bakterie i ograniczyć tworzenie się przykro pachnących gazów w ogniskach stanu zapalnego.

Usunięcie osadu i kamienia nazębnego

Jest to bezbolesny zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów przy pomocy ultradźwięków. Zabieg…

Usuwanie kamienia

Kiretaż i gingiwektomia

Podstawowym zabiegiem likwidującym kieszonki przyzębne jest kiretaż i gingiwektomia. W czasie zabiegu po odsunięciu…

Kiretaż

Preparaty regenerujące kości i tkanki okołozębowe

Oprócz kiretażu i gingiwektomii warto rozważyć zastosowanie materiałów wspomagających odbudowę…

Preparaty

Unieruchamianie zębów wiązaniem ligaturowym

Unieruchomienie zębów stosowane w przypadku ich rozchwiania w przebiegu chorób przyzębia lub…

Unieruchamianie