Ortodoncja

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu. Celem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie prawidłowego ustawienia zębów dla lepszego żucia, prawidłowej wymowy a głównie poprawy wyglądu pacjenta. W leczeniu ortodontycznym stosowane są aparaty ruchome (wyjmowane) oraz stałe (klejone bezpośrednio do zęba). U dzieci z uzębieniem mieszanym stosujemy aparaty ruchome, u młodzieży i dorosłych aparaty stałe.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Leczenie aparatem stałym składa się z dwóch części:

  • 1. część pierwsza, aktywna – której celem jest osiągnięcie prawidłowego ustawienia zębów, trwająca od 1 roku do 2,5 lat zależnie od nasilenia wady.
  • 2. część druga retencyjna – polegająca na utrzymaniu i utrwaleniu efektu leczenia trwająca minimum 3 lata.

Aparaty stałe zwiększyły możliwości i skuteczność leczenia ortodontycznego, zwłaszcza pacjentów dorosłych. Wiążą się one jednak z pewnymi niedogodnościami dla pacjenta:

    • 1. wymagają wzmożonej dbałości o higienę jamy ustnej (utrudnionej przez obecność pierścieni, zamków, łuków, ligatur i wyciągów elastycznych).

ZĘBY NALEŻY CZYŚCIĆ PO KAŻDYM POSIŁKU!!!

  • 2. zrezygnowania z gryzienia np.: orzechów, żucia gumy, ciągliwych cukierków itp.
  • 3. częstszych i nieraz dłuższych wizyt u ortodonty, ponieważ opuszczanie wizyt kontrolnych opóźnia leczenie.

Aparat ortodontyczny stały

Bez kontroli ortodontycznej aparat może działać odwrotnie niż oczekujemy.

Leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta cierpliwości, dyscypliny i wytrwałości, lecz dzięki niemu uzyskujemy piękny uśmiech.

PRZYKŁAD EFEKTÓW LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

 

Stan uzębienia pacjentki przed leczeniem ortodontycznym

Powyżej przedstawiono zdjęcie pacjentki w wieku 13 lat. Stwierdzono zwężenie znacznego stopnia szczęki i żuchwy, czego wynikiem były liczne wady zębowe. Najbardziej widoczne i niepokojące pacjentkę było silne stłoczenie zębów oraz przesunięcie linii pośrodkowej. Stwierdzono ponadto zablokowanie dolnych drugich przedtrzonowców z dużym nagryzaniem poziomym.

 

Zdjęcie tej samej pacjentki po zakończonym leczeniu ortodontycznym

Po dokładnej analizie zdecydowaliśmy się na usunięcie u pacjentki górnych pierwszych przedtrzonowców i dolnych drugich przedtrzonowców a następnie założono dwa aparaty stałe. Po zakończonym leczeniu uzyskaliśmy efekt, który w pełni zadowalał nas i naszą pacjentkę.